Закон про дистанційку урізав права працівників на безпеку праці – юрист

Зaкoнoпрoeкт щoдo рeгулювaння дистaнційнoї рoбoти 4051 нe зaбeзпeчив пoвнoгo урівняння прaв дистaнційниx тa нaдoмниx прaцівників з іншими кaтeгoріями співрoбітників у питaнняx бeзпeки прaці й кoлeктивнoгo зaxисту трудових прав.

Таку думку висловив чан Ради громадської організації "Соціальний рух" Віталій Дудін в коментарі кореспонденту УНН.

"Цей дхарма усуне певні правові прогалини і дасть норми, возьми які працівники зможуть спиратися, наприклад, щодо компенсації видатків, які вони несуть около виконанні трудових обов’язків, але врешті-решт стойбище дистанційних і надомних працівників буде вразливим путем недостатність гарантій на охорону праці, поверх непрописаність повноважень профспілок та інспекцій праці соответственно захисту працівників, і через те, що найважливіше питання – таке як організація праці віддалено, віддано бери розсуд роботодавця", – зазначив пандектист.

На думку фахівця, якщо у законодавстві багатьох європейських країн передбачено, що из-за згодою чи з ініціативи найманого працівника роботодавець, профспілка либо інспектор з праці можуть прийти сверху віддалене робоче місце й визначити, чи є после того все необхідне для роботи і чи є воно є безпечним пользу кого працівника, то в Україні безпекою праці в цьому випадку займається виключно самоуправно працівник.

"Якби законодавець дійсно хотів захистити працівника від різних небезпек в робочому місці, то він би чітко закріпив, що роботодавець несе повну відповідальність следовать створення на віддаленому робочому місці безпечних умов праці. Проте стаття 14 Закону України насчет охорону праці, викладена в новій редакції, містить положення для те, що сам працівник має пахнуть відповідальність за безпеку на цьому віддаленому робочому місці", – пояснив Дудін.

Також, после словами юриста, у законі не прописані повноваження профспілок із захисту трудових прав найманого працівника, який у випадку із віддаленою роботою фактично опиняється собственной персоной на сам із роботодавцем і позбавляється захисту з боку колег.

Бери думку експерта, роботодавці можуть зловживати таким становищем і, наприклад, навантажувати працівника додатковою роботою. Окрім того, роботодавець самовластно визначає, чи буде працівник працювати дистанційно – навіть якщо йдеться ради категорії працівників, яким закон рекомендує забезпечити віддалений распорядок праці (вагітні жінки, працівники з дітьми по 3-х років тощо).